Windows Live mail har gått ur tiden.

Ikonen för Live Mail
Ikonen för Live Mail

Microsoft har nu lagt ner programpaketet Microsoft Live Essentials där vi bland annat hittade Windows Live Mail. Program-paketet finns sedan den 17 Januari i år inte längre tilgängligt för nedladdning. Du som fortfarande använder programmet behöver inte vara orolig. Det kommer inte att sluta att fungera. Däremot bör du kanske börja fundera på att byta ut det mot något mer aktuellt. Kör du Windows 10 kan du med fördel använda appen E-post vill du betala för en lite mer avancerad e-postklient så kan du använda dig av Outlook som du köper tillsammans med ditt Office-paket. Outlook finns inte med i paketet Hem & Student men om du har en prenumeration på Office 365 så finns den för dig att använda.

Ett annat alternativ, som även är gratis, är Mozilla Thunderbird som är en mycket kompetent e-postklient. Mozilla står också bakom den mycket populära webbläsaren Firefox.

ladda nedLadda ner Thunderbird här: https://www.mozilla.org/sv-SE/thunderbird/