Windows 10 oktober uppdatering släppt

Nu har Microsoft återigen släppt Windows 10 oktober uppdateringen. Versionen släpptes i slutet av september men drogs tillbaka då det rapporterades att den tog bort filer för användare under uppdateringsprocessen. Nu är det problemet fixat och versionen ligger online och kommer att hämtas hem av din dator.

 

Några nya problem har hittats.

 

ICloud

Ett problem som man kanske märker om man installerar om datorn med Windows 10, 18.09 som den heter, är att programmet ICloud från Apple inte är kompatibel. Microsoft jobbar med Apple på att få ut en version som fungerar. Sedan problemet upptäckts har Microsoft blockerat maskiner med ICloud installerat från att få ner uppdateringen tills en ny fungerande version finns ute.

Intel och HDMI

Det har också rapporterats att en viss Intel grafik och ljuddrivrutin inte skickar ut ljud när man ansluter sin dator till en extern Skärm/TV via HDMI, USB-C och Display Port. Som du kanske vet så skickar dessa portar även ljud till skärmen och det är detta som har rapporterats in som saknat. Det vanliga ljudchipet fungerar som vanligt och såvida du inte har kopplat in någon av portarna så kanske du inte har märkt problemet. Intel och Microsoft arbetar på att få ut en drivrutin som fungerar. Denna kommer att hämtas hem av din dator tillsammans med de sedvanliga uppdateringarna. Till dess att detta är löst så kommer de maskiner som har den icke kompatibla drivrutinen installerad vara blockerade från uppdateringen. Drivrutiner som berörs är versionerna 24.20.100.6344 och 24.20.100.6345.

AMD Drivrutiner

Det har rapporterats problem med några äldre AMD grafikkort. Nämligen AMD Radeon HD 2000 or HD 4000 serien. Symptom: Lås skärmen blir trög och Microsoft Edge slutar fungera. Att det blir problem med AMD drivrutiner efter stora uppdateringar har jag varit med om förr på nyare kort än så här.

Utforskaren och Mappade nätverksenheter

Företag som använder sig av mappade nätverksenheter bör avvakta med uppdateringen då det har rapporterats problem med uppkopplingen mot dessa trots att det inte finns problem med kontakten mot nätverket. Det finns en nödlösning man kan använda: https://support.microsoft.com/en-us/help/4471218/mapped-network-drive-may-fail-to-reconnect-in-windows-10-version-1809.

Vad ska man tycka?

Med tanke på att Windows 10 ska fungera på en sådan uppsjö av olika maskinkonfigurationer får man väl ändå säga att Microsoft gör ett ganska bra jobb. De har det ju inte så enkelt som Apple som bara ska supporta en begränsad mängd hårdvara. Många maskiner som idag kör Windows 10 framgångsrikt är så gamla att inte ens tillverkaren av datorn stödjer operativsystemet med drivrutiner. Det får Microsoft fixa. Jag får ofta in datorer med Windows 10 där tillverkaren slutade att göra drivrutiner redan vid Windows Vista.

Drivrutiner till nyare maskiner och program som används och är aktuella bör väl fungera. Mappningsproblemet i Utforskaren är ju ganska allvarlig för de företag som använder nätverksenheter. Vi kan trösta oss med att Microsoft kommer att fixa de problem som uppstår. Kör uppdateringarna regelbundet och när du har uppdaterat till Windows 10 18.09 så kör uppdateringarna igen. Det ska man göra. Om du inte hittar till Windows Update så är det START – INSTÄLLNINGAR – UPPDATERING & SÄKERHET – WINDOWS UPDATE – SÖK EFTER UPPDATERINGAR

Om du vill läsa om vad som är nytt i 18.09 så rekommenderar vi blogginlägget ”Nyheter i Windows 10 18.09 höstuppdatering”.