Vad är en SSD-disk?

Om du har varit i en affär på jakt efter en ny dator de senaste åren så har du säkert sett benämningen SSD-disk ganska ofta. SSD står för Solid State Drive och är en nyare typ av hårddisk där man sparar data till elektroniska chip snarare än roterande skivor som i traditionella diskar.

Fördelar med SSD?

  • Att den traditionella hårddisken har roterande delar gör att den är lite begränsad i sin läs och skrivhastighet, eftersom denna beror på hur snabbt den kan rotera. Med SSD har man inga sådana begränsningar. Det går fortare att läsa och skriva till en SSD-disk. Datorn blir snabbare.
  • Rörliga delar i en traditionell disk gör den känsligare för stötar. Du kanske har råkat ut för att din externa disk har börjat klicka och låta och du kan inte längre komma åt dina filer. Det beror på att läs mekanismen i disken har fått en smäll och gått sönder. SSD-diskar är inte lika känsliga för stötar därför kan det vara en god idé att välja SSD till sin laptop.
  • SSD-diskar låter inget. De är helt tysta till skillnad från en traditionell disk.
  • SSD-diskar drar mindre ström i datorn. Detta är en fördel om du använder en laptop som kör på batteri.

Nackdelar med SSD?

  • SSD-diskarna är fortfarande ganska dyra även om de stadigt faller i pris. Man får mer Gigabyte för pengarna om man köper en traditionell disk.
  • Återställning av innehåll på en trasig är svårare på SSD än en traditionell disk.

Om du väl köper dig en dator med SSD-disk i så kan jag lova att du aldrig vill byta till en vanlig hårddisk igen. Numera är komponenterna i datorns så snabba att det oftast är hårddisken som utgör flaskhalsen i datorns prestanda.