Tips VPN-Tjänst!

Skydda dig med F-Secure Freedome VPN!

Du vet väl att när du kopplar upp dig så får du en s.k. IP-adress från din Internetleverantör. När du besöker en hemsida på nätet så lämnar du avtryck av din IP-adress vilket gör det enkelt att spåra dig på nätet. Din IP-adress talar till exempel om var i världen du befinner dig. Den hjälper annonsörer att skapa skräddarsydda annonser bara för dig. Du har väl till exempel varit med om att efter att du har varit på en webbutik får upp en massa annonser från denna butik när du befinner dig på en helt annan hemsida?

Det här är F-secure Freedome VPN!

Freedome VPN är en mjukvara som du installerar i din dator. Den skapar en Virtuell Privat Tunnel ut till Internet via F-secures servrar. Med Freedome på blir din uppkoppling inte övervakad genom att den krypteras. Fördelarna med Freedome är inte bara att du slipper lämna en massa spår efter dig på nätet. Du kan också välja varifrån din uppkoppling ska utgå. Om du reser en del och har med dig din dator eller surfplatta har du säkert stött på hinder om du har velat se TV-innehåll från hemlandet. Det är för att din uppkoppling registreras i ett annat land. Med Freedome kan du t.ex. tala om att du sitter i Sverige även om du är i Spanien. Du kan också byta server till t.ex. en amerikansk server för att se Playtjänster eller TV-innehåll från Amerika. Du blir med andra ord inte bara tryggare utan får även ut mer av vad Internet har att erbjuda dig.

Enkelhet!

F-secure Freedome är enkel att använda. Du trycker av och på VPN-funktionen med en knapp-funktion, du kan också välja att starta med krypterad uppkoppling när datorn startar. Det är enkelt att byta servrar och du får statistik över hur mycket data som har skyddats, hur många skadliga sidor som har blockerats och hur många spårningsförsök som har hindrats.

Inte ett Antivirus & Kompatibla enheter!

F-secure Freedome är inte ett antivirus-program eller en brandvägg. Du bör komplettera ditt skydd med en sådan programvara. Freedome fungerar på Windows, Mac, Android och IOS. F-Secure Freedome finns att köpa via Internet eller i vår butik i Oskarshamn.

Testa själv!

Du kan testa F-Secure Freedome i två månader via följande länk: http://freedome.f-secure.com/sticker.