Support för Windows 7 Upphör snart

Den 14 januari 2020 upphör supporten för Windows 7. Detta innebär att Microsoft inte längre kommer att tillhandahålla säkerhets- och programvaruuppdateringar. Datorn kommer fortfarande att fungera men kommer med tiden att bli mer sårbar för attacker.

Vad ska du göra?

  • Gör en säkerhetskopia på de filer som du är rädd om. Kör du bokföring ska detta så klart göras efter varje bokföringssession.
  • Se till att du har ett Antivirusprogram som fungerar.
  • Uppdatera Windows 7 så mycket du kan innan supporten upphör.
  • Använd inte Windows 7 för länge efter supportens upphörande.

Byta dator eller uppgradera till Windows 10?

Om datorn är så pass gammal att den inte kan köra Windows 10 utan att behöva uppgraderas maskinvarumässigt bör du byta dator. Om du inte vet hur du ska göra kan vi på Nordway Store hjälpa till att bedöma huruvida din maskin passar för en uppgradering av Windows eller inte. Man kan uppgradera sin Windows 7 till Windows 10 men om man gör det ska man alltid ta backup på sina filer innan. Vi rekommenderar INTE att man ger sig på detta om man inte är säker på vad man gör. Uppgraderingar gå fint men de kan också gå fruktansvärt fel. På vår hemsida hittar du din närmsta butik för lokal support.