Stöldskyddsmärkning med Selecta DNA

Stöldskyddsmärkning med Selecta DNA.

Tekniken går framåt och nu har vi möjligheten att Stöldmärka vår egendom med DNA. Det innebär i praktiken att man först köper ett DNA-kit, vilket innehåller fluorescerande vätska som innehåller en syntetiskt framställd DNA-kod. Kitet innehåller även ett verktyg för att applicera vätskan på din egendom samt instruktion hur du gör, och en för dig unik kod som du använder vi registreringen av egendom. Du får även med klisterlappar som du sätter på den egendom som du har märkt. Klisterlapparna sätter du på dina enheter för att avskräcka eventuella tjuvar från att ta din egendom.

Vad kan man märka?

Du kan märka i stort sett vad som helst som har en hård och slät yta. Du bör ju märka egendom som har värde. Att märka dyr egendom med Selecta DNA kan vara förmånligt när man sedan ska försäkra sin egendom. Stöldbegärliga saker som båtmotorer, cyklar, mopeder, barnvagnar, bilar, mobiltelefoner o.s.v. kan med fördel märkas med Selecta DNA.

Märk din cykel
Märk din cykel

Varje enhet märks sedan med en lapp som informerar om att egendomen har DNA-märkning. Om man märker enheter i sitt hem bör man sätta en skylt med varning att hemmets gods är märkt med DNA. Detta har visat sig ha en mycket avskräckande effekt på inbrottstjuvar då DNA märkningen gör det svårt att sälja stöldgodset. Om Polisen får in stöldgodset kan de enkelt skanna av DNA-koden och spåra ägaren via hemsidan: https://www.secureassetregister.com/se. Som man kan se om man går in på den här sidan så har Polisen en egen inloggning till DNA registret och kan söka efter ägare i registret.

Hur gör man?

DNA Motor
Båtmotorer är stöldbegärliga!

Har man väl införskaffat ett DNA-kit så märker man sina enheter med DNA-vätskan. Man applicerar den på flera ställen beroende på hur stor enhet man ska märka. När du har märkt din egendom så skapar man ett konto på Secureassetregister, där man anger sina personuppgifter, den unika kod som ditt DNA-kit innehåller, sen registrerar du alla dina enheter en och en på hemsidan genom att uppge vad det är, värdet, serienummer om det finns, och ta en bild på alla enheter som du lägger upp.

Måste man göra det själv?

Vill man inte göra det själv så kan vi på Nordway Store hjälpa dig med märkningen. Vi tar i så fall betalt per enhet eller tiden det tar om vi måste komma ut till er. Vill man, så kan man svänga förbi butiken med det man vill märka så ordnar vi det här. Du kanske vill märka en cykel eller moped.  Det fixar vi!