Programtips – Krita , Gimp och Inkscape – Alternativ till Photoshop!

Det finns ett gratisalternativ till de flesta köpeprogrammen på marknaden. Den säkraste vägen att gå när man använder gratisprogram är att välja dem som bygger på s.k. Open Source. Att ett program är Open Source innebär att källkoden är öppen för vem som helst att utveckla på. Open Source bygger på GNU General Public Licens som du kan läsa mer om här!

Krita

Ett alternativ till Photoshop som bygger på Open Source är Krita. Precis som Photoshop är Krita ett program för digital bildbehandling. Besök Kritas hemsida för mer information och nedladdning av programmet. Krita kan köras på Windows , Mac och Linux.

Krita
Krita

Gimp

Precis som Krita är Gimp en program för digital bildbehandling. Gimp ingår ofta som standardprogram för bildhantering i olika Linux distributioner. Du kan läsa mer om programmet på Gimps hemsida! Gimp kan installeras i Windows, Mac och Linux.

Gimp
Gimp

Inkscape

Inkscape är ett ritverktyg som är baserat på vektorgrafik. Det innebär att grafiken skapas med matematiska uttryck, vektorer. Om man t.ex. ska skapa ett screentryck så krävs det att originalbilden är gjord i vektorgrafik. Kvaliteten på vektorbaserad grafik påverkas inte när man zoomar bilden. Inkscape kan användas på Windows, Mac och Linux. Klicka här för att komma till Inkscapes hemsida.

Inkscape
Inkscape