Nyheter i Windows 10 18.09 höstuppdatering

Höstuppdateringen släpptes och drogs tillbaka igen tillfälligt i alla fall. Det som hände var att det visade sig att när maskinen uppdaterade en befintlig installation så raderade den filer för vissa användare. Uppdateringen är nu stoppad och Microsoft håller på att fixa detta. Jag har dock sett detta fenomen i alla uppdateringarna. Det har hänt sedan Windows 10 kom ut. Diskar som blir RAW format under Windows uppdateringen. Jag vill uppmana alla att ta en backup på sin dator innan man kör de stora uppdateringarna, höst och vår, rullar ut. En ny ren installation av 18.09 som uppdateringen nu heter är ingen fara. Det är faktiskt en mycket trevlig bekantskap. Jag ska visa några av de nya funktionerna.

Mörkt Läge

Mörkt tema är egentligen inget nytt för Windows 10. Man har kunnat sätta appar i mörkt läge, såsom Inställningar, E-post, Kalender, Edge, och Store t.ex. Men det som är nytt för den här gången är att även Utforskaren kommer att vara i mörkt läge när man väljer detta. Du ställer in vilket läge du vill använda under Inställningar – Anpassning – Färger och längst ner Välj Standardappläge. Med det mörka läget kommer dialogrutorna Öppna och Spara som vara i mörkt läge.

Mörkt läge
Utforskaren med mörkt läge aktiverat

Nytt Skärmklippsverktyg

Skärmklippsverktyget har fått en ganska stor uppdatering. Numera är det en snabbare åtkomst till funktionen då du snabbt finner den i åtgärdscenter. När du klickar på Åtgärdscenter och Skärmklipp öppnas ett litet verktygsfält högst upp. Du kan välja att klippa en rektangel, fri hand eller hela skärmen. När du har tagit ett skärmklipp öppnas funktionen Klipp och Skiss i vilken du kan gör enkla ändringar såsom överstrykningar, beskära, rita m.m. Därifrån kan du kopiera, spara eller dela bilden. Du kan även välja att öppna bilden i ett annat program för vidare redigering.
Det jag saknar så här spontant i det nya skärmklippverktyget är möjligheten att sätta ett försenat klipp. Ibland behöver man lite tid att öppna någon meny eller dialogruta. Denna funktion finns dock i Klipp och Skiss programmet. Under Nytt hittar du Klipp nu, Klipp om 3 sekunder, Klipp om 10 sekunder. Om du söker Skärmklippverktyget i Windows Sök så hittar du även den gamla versionen.

Klipp och Skiss
Appen Klipp och Skiss

Windows Sök

  • Windows Sökfunktion har fått ett uppdaterat utseende och ska även fungera på webben men den funktionen har jag fortfarande inte fått igång.
  • En funktion som jag har funnit vara ganska smidig är att du kan se vad du har arbetat med i ett program. Om jag t.ex. söker Word. Så om jag markerar sökresultatet Appen Word så kan jag se de senaste dokumenten som jag har jobbat med.
  • En annan bra funktion är att du kan öppna filsökvägen till filer. Tänk att du vet att du har en fil som du vet namnet på men du vet inte var du sparade den. Öppna filsökväg så ser du den i den sparade mappen eller enheten.
  • Förutom att du när du gör en sökning får fram en lista med resultat så kan du även klicka på ett av resultaten och få en form av förhandsgranskning med olika kommandon och information om just det sökresultatet.
Windows Sök
Nytt utseende och nya funktioner i Windows sök.

Urklippshistorik

Det är en verkligt bra funktion. Den här funktionen skulle vi ha haft i min chefs dator för ett par veckor sedan när han kom ned och undrade om man kunde få tillbaka en text som han hade fått till så bra. Han hade klippt ut den och skulle infoga den på ett annat ställe när någon ringde och så råkade han kopiera över det som fanns i arbetsminnet med något annat. Den här situationen har nog många råkat ut för.
Så här fungerar den nya funktionen med historik. Du kopierar och klipper ut som vanligt med högerklick eller CTRL + C eller CTRL+ X. För att komma åt din urklippshistorik så använder du WINDOWS + V. Du får upp en lista med de urklipp som du har och kan välja vilken du vill klistra in i ditt dokument. Klistrar du istället in med traditionella CTRL + V så infogar du bara ditt senaste urklipp.

Urklippshistorik
Dialogrutan för Urklippshistorik

Microsoft Edge

Webbläsaren får ständigt nya uppdateringar. I den här versionen har jag sett följande nyheter:

  • Dialogrutan för Favoriter, Historik, Läslista och Nedladdningar har blivit helt omarbetad.
  • Menyn Inställningar och Dialogrutan Inställningar är också helt omarbetade. Jag kan säga att jag fick leta lite innan jag hittade de inställningar som jag brukar justera i Edge.
  • Lite grafiska förbättringar. Microsoft polerar ständigt på 10:ans utseende.
  • Du kan nu stänga av ljudet på en webbsida direkt på fliken. Högerklicka på fliken och välj stäng av ljudet eller klicka på den lilla ljudikonen på fliken.
  • Nu kan du justera om hemsidor automatiskt får spela upp video och ljud. Detta hittar du under Inställningar i Edge och Avancerat. Tillåt spelar upp allt, Begränsa spelar video utan ljud och Blockera spelar inte upp något utan din tillåtelse.

Aktivitetshanteraren

Nu kan du under Processer se hur mycket energi de olika aktiva programmen drar. Kan vara bra att veta om man tycker att maskinen dra ur batteriet snabbt. Kolla energiförbrukningen på de appar du kör. Du kanske hittar någon liten energislukande bov i dramat.

Energi i Altivitetshanteraren
Se apparnas energiförbrukning i Aktivitetshanteraren.

Din Telefon

Med appen Din telefon kan du koppla din mobiltelefon till din dator och ifrån den skriva SMS, flytta bilder och visa bilder. Du får funktionen dela till PC och kan därifrån fortsätta med det du gjorde i din telefon app, t.ex. surfa på en hemsida. Jag har inte fått igång det på min Iphone men appen är främst gjord för Androidbaserade mobiltelefoner och Microsoft har flaggat för begränsad funktion i Iphone.

Förbättrade funktioner i Trojanskyddet

Skyddet mot Ransomware och trojaner har funnits ett tag i Windows 10 men nu har det förbättrats. Som standard har Microsoft skyddat viktiga systemfiler man du kan nu lägga till egna mappar som ska ingå i skyddet såsom dina profilmappar. Du kan nu också ange vilka appar som ska ha tillgång till mapparna för att det kan bli problem för vissa program att skriva till mappar som är skyddade.

Säkerhet
Här ställer du in trajanskyddet

Förstora texten

Okej vi har ju kunnat förstora texten med DPI inställningarna i Windowsdatorn ganska länge nu. Med DPI inställningar skalas även övriga gränssnittet upp och det kan ibland orsaka problem med att se kommandoknappar. Med funktionen Gör texten större är det bara själva texten som blir större.

Funktionen hittar du i Inställningar – Hjälpmedel – Bildskärm. Dra i reglaget och tryck verkställ för att se resultatet.

Gamebar – Spelfältet

Den här funktionen är jag inte så bekant med personligen men du som spelar mycket kan se en klar förbättring i utseende och funktionalitet mot tidigare. Du hittar mer om detta i inställningar i Inställningar – Spel.

 

Det finns massor av nyheter i Windows 10 18.09 Fall Creators Update och det här var bara några av dem.