Ny dator/mobiltelefon eller rekonditionerad begagnad?

Datorer

Nordwaystore har ett stort fokus på begagnat marknaden på IT sidan. Det vi säljer mest av är faktiskt begagnade laptops, stationära datorer, mobiltelefoner och surfplattor. När du ska välja mellan en ny eller en begagnad dator ska du tänka på att du inte ska köpa en ny dator för samma pris som den begagnade kostar. Hittar du en ny för runt 4-5000kr så ska du faktiskt se upp. De är inte alls lika bra som den begagnade som kostar lika mycket. Tänk på att de begagnade vi säljer ofta har kostat 3 till 4 gånger så mycket när de var nya vilket vittnar om att de håller en högre kvalitet och klass. De begagnade datorer som vi saluför kommer oftast från företagssegmentet av tillverkningen. Den håller generellt högre kvalitet än det segment hos tillverkarna som är avsett för hemmakonsumenter. De begagnade datorerna har nästan alltid en bättre processor än den nya maskinen som ligger i samma prisklass. Minne och hårddisk kan vara hyfsat lika men processorn är ganska viktig och den är dyr för tillverkaren. Därför brukar de ”billigare” nya innehålla en lågbudgetprocessor i samband med ca 8GB RAM och en liten SSD. Detta ger en hyfsad prestanda men inte så bra som en bättre processor skulle ge. En annan punkt som oftast är bättre på den begagnade företagsdatorn är byggkvaliteten. De känns alltid mer solida och tangentborden brukar hålla en högre kvalitet på laptopsidan.

Arbetstationer för CAD

Du som jobbar med CAD och behöver en s.k. Workstation maskin ska definitivt hålla ett öga på vårt utbud. Vi får frekvent in riktigt bra arbetsstationer på både stationära och bärbara sidan. De här datorerna är jättedyra nya och du kan göra ett riktigt klipp hos oss.

Mac-maskiner

Vi får in Mac men tyvärr väldigt sporadiskt. Signifikant för begagnade Mac maskiner är att de är väldigt dyra för sin ålder i begagnat segmentet.

Mobiltelefoner

Om du inte är en tekniknörd som måste ha den senaste modellen på din mobiltelefon så kan du komma att känna dig mycket nöjd med att ha fått en väldigt fin telefon för mycket mindre peng än vad en ny kostar. Här finns det tusenlappar att tjäna. När det gäller mobiltelefoner så är nog kunderna mest rädda för att batteriet ska vara dåligt. Vi testar konditionen på batterierna innan försäljning. Vi har sällan klagomål på batterierna och skulle det hända att vi har missat ett dåligt batteri så rättar vi till detta.

Tänk också på att en äldre modell av t.ex. Iphone kostar mindre att laga än den senaste modellen. Har du barn som har en benägenhet att tappa sin telefon så att den går sönder så är den begagnade billigare att laga eftersom reservdelspriserna blir lägre på de äldre modellerna.

Vår begagnat klassificering

Vi bedömer alla våra begagnade enheter och klassar dem som antingen A-grade eller B-grade. Det här betyder vår klassificering av enheterna:

Klass A (A-grade)

I mycket bra skick. Det kan finnas obetydliga tecken på användning.

Klass B (B-grade)

i OK skick. Det kan finnas något fler mindre repor eller små märken jämfört med klass A. Märken som uppkommit av normal användning. En klass de flesta brukar vara nöjda med!

Miljöaspekten!

Glöm inte bort att varje nyproducerad dator sliter hårt på vår planets resurser så när du köper en begagnad dator eller mobiltelefon så är du med och sparar på miljön. Det ger ju en ganska skön känsla.