Mystiskt laggande i Fortnite!

Kundens dator var i det här fallet i utmärkt skick överlag, över 300-400 FPS i Fortnite konstant men kunden kände av att något ”laggade” eller inte kändes rätt. Efter 3 olika besök, omformatering, och uppgradering av moderkort (skedde ej här), inklusive en ny 144hz monitor så klagade kunden på att problemet fortfarande var kvar. Jag beslutade mig för att gå till grund och botten med problemet en gång för alla och tog in den igen tillsammans med den nya monitorn. Allt flöt på utan problem men jag kände att något faktiskt var off med känslan när man spelade men kunde knappt sätta fingret på det själv.

Det visade sig i slutändan efter lång felsökning att kunden hade dragit upp hastigheten på musen till max i Windows, antagligen för att kunden körde med hög ”sensitivity” i spelet. Laddade hem mjukvaran till hans mus ”Steelseries Rival 710” och sänkte mushastigheten till 0% i inställningarna på Windows och ökade istället sensitivtityn i mjukvaran till musen och voilá – problemet löst. Nu kändes helt plötsligt spelet mycket mer ”smooth” och musen ”hackade” eller laggade inte mer.

Jag misstänker att hårdvaruaccelereringen av musen i Windows 10 ökade hastigheten på musen, men DPI värdet var låst i musen. För att åstadkomma en högre hastighet så skippar Windows några avläsningar från sensor för att ”fejka” en högre hastighet, detta fungerar säkert utmärkt till Windows men känsliga användare i höghastighetsspel går inte att lura – något kändes off. Efter ökningen av musens hastighet i mjukvaran synkade sensorns i musen hastigheten med antalet avläsningar i sekunden och problemet var löst.

av Daniel Karlsson, Nordway Store Oskarshamn