Microsoft Office Online

Microsoft Office gratis!

Du vet väl att du kan använda Microsoft Office gratis online. Det enda du behöver ha är ett Microsoft-konto som du snabbt registrerar hos Microsoft.com. När du väl har ett konto så har du tillgång till tjänsterna e-post, OneDrive (Molnlagring), Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Kontaktbok, Kalender, Skype m.m. Du kan inte ladda hem Office som ett skrivbordsprogram men du kan använda en enklare form av redigerarna online alltså via din webbläsare.

Hur fungerar det?

Du börjar med att logga in på ditt Microsoft-konto via t.ex. Outlook.com eller Onedrive.com. För att skapa ett nytt dokument går du till menyn längst upp till vänster. Välj Word om du vill skapa ett textdokument. Nu får du upp en sida där du kan välja ett tidigare dokument, skapa ett nytt tomt eller ett nytt från en mall. Du kan också ladda upp ett befintligt dokument från din dators hårddisk.

När du väl har valt vilken typ av dokument du vill ha öppnas redigeraren. Dokumentet sparas automatiskt med ett standardnamn på din OneDrive. Du kan ändra namnet på dokumentet genom att klicka på dokumentnamnet längst upp i mitten på sidan och ändra det.

Själva redigeraren innehåller samma basfunktioner som ett köpt Office, men inte alla avancerade funktioner. Bland annat så är bildhanteringen inte så avancerad. Det går att infoga och placera bilder. Det går att ändra bildformatet och lägga till bildtexter men inte så mycket mer.

Redigeraren

Redigeraren är enkel att förstå sig på. Har man provat skrivbordsversionen av Word så reder man definitivt ut webbversionen. Du har det nya gränssnittet Ribbon på verktygsmenyerna. Det introducerades i Office 2007 för första gången.

 

Vem passar detta?

Vem som helst som vill kunna skapa nya och redigera befintliga dokument utan att behöva betala för Office-paketet. Det duger alldeles utmärkt om man har ett enklare behov eller tycker om att jobba i molnet. Tyvärr är det väl just begreppet molnet väldigt svårbegripligt. Det är inte helt lätt för alla användare att skilja på lagring i molnet och datorn hårddisk och hur de två kan interagera med varandra.

Eftersom man använder Office via webbläsaren så är du inte tvungen att använda en dator med Windows eller Mac. Du kan lika gärna sitta med en Linux dator. Den är med andra ord inte beroende av en viss platform.