Jag har bytt mobiltelefon men mitt SIM-kort fungerar inte.

Det händer rätt så ofta att man råkar ut för fenomenet att SIM-kortet inte fungerar i den nya telefonen. Detta trots att telefonen inte är låst till någon mobiloperatör och trots att SIM-kortet fungerar alldeles utmärkt i den gamla telefonen. Vad du måste göra då är helt enkelt att ringa upp din operatör och be dem skicka ett nytt kort och testa med det. Det brukar inte kosta något att få ett nytt kort hemskickat.

Om du kan låsa upp SIM-kortet men din telefon hittar inte operatören.

Om du råkar ut för det här fenomenet kan du vara tvungen att koppla upp dig på ett WIFI-nät med telefonen. Då brukar den hitta operatören.

Har du testat detta och inget fungerar!

Då får man börja fundera på om det inte finns ett fysiskt problem med läsaren för SIM-kortet.