Importera E-post från Live Mail till Thunderbird Mail

Nu när Microsoft Live Mail inte längre finns tillgänglig för nedladdning kan det vara läge att fundera på vilken E-postklient du vill använda istället. Om du använder Windows 10 så kan du så klart använda Appen E-post. Om ditt Office-paket innehåller Outlook så är kanske den att föredra. Ett gratis alternativ är Thunderbird Mail från Mozilla, som även har gjort webbläsaren Firefox.

ImportExportTool

Appen E-post har inget stöd för import av dina gamla meddelanden från Live mail så om det är ett krav att du kan få med dig dina gamla mail kan du testat Thunderbird mail. Det har inte stöd för importen vid första installationen men du kan installera ett tillägg för Import av e-post från Live mail. Det heter ImportExportTools. Med hjälp av detta kan du importera e-post i Live mail format samt mbox format.

  1. Thunderbird Mail kan du ladda hem på deras hemsida!
  2. Ladda hem tillägget ImportExportTools.
  3. Installera tillägget i Thunderbird genom att klicka på tillägg. I fliken Tillägg klickar du på hjulet bredvid sökrutan. Sedan väljer du installera från fil.
  4. Välj filen du laddade ner. (ImportExportTools)
  5. Tillägget installeras i Verktygs-menyn.

Installera från fil