Funkar inte Gmail med Windows Live mail?

Det är inte helt ovanligt att jag får in det här problemet på serviceavdelningen. Helt plötsligt kan man inte skicka och ta emot e-post med Windows Live Mail. Inte heller med Mozilla Thunderbird om man nu använder det. Anledningen är att användaren har fått ett mail från Google/Gmail att det finns problem med säkerhetsinställningarna för Gmail. Varpå användaren använder den föreslagna korrigeringen, vilket stänger av inställningen Tillåt mindre säkra appar. Den omedelbara följden av detta blir att användaren inte kan skicka och ta emot e-post med Windows Live Mail som av Google klassas som en mindre säker app.


Om man råkar stänga av funktionen tillåt mindre säkra appar så yttrar det sig så i Live Mail att man får förfrågan om lösenordet är korrekt. Detta gör att användarna ofta börjar byta lösenord och greja. Detta löser inte problemet.
Ändra säkerhetsinställningarna så att Live Mail fungerar igen:

  1. Logga in på Gmail.
  2. Klicka på din användarikon längst uppe till höger.
  3. Klicka på den blå knappen där det står Google-konto.
  4. Välj rubriken Säkerhet på vänster sida.
  5. Gå ner till Åtkomst för mindre säkra appar.
  6. Inställningen ska vara PÅ.

Ja jag vet att Windows Live Mail inte längre är under utveckling och kanske inte bör användas men många använder den fortfarande och ser kanske ingen anledning till att byta förrän det blir nödvändigt och felet uppstår faktiskt i fler s.k. e-postklienter. Jag har sett det i Mozilla Thunderbird och även Evolution för Linux.