Förbered dig för Windows 10 Oktober Uppdateringen 2018

Precis som rubriken antyder kommer en ny större uppdatering nå alla Windows 10 användare i Oktober. Som alla vet vid det här laget så bör man vara beredd på att allt kan hända när en större uppdatering landar i datorn. Se till att ha ordentlig backup på viktiga filer och bokföringsprogram. Uppdateringarna kan gå hur bra som helst men kan också gå helt åt skogen och detta kan bero på många faktorer. Maskinens ålder, diskens hälsa, kompatibilitet på drivrutiner m.m.

Med den här versionen ser det inte ut som att Windows 10 kommer att varna dig om du har för lite diskutrymme för att utföra uppdateringen. Detta kan resultera i att datorn inte startar upp som den ska om du har för lite utrymme. Se till att du har minst 10GB utrymme ledigt på din hårddisk innan du uppdaterar.

Läs mer här:

Vad kan du göra åt diskutrymmet?

  • Kontrollera hur mycket utrymme du har kvar på disken. Det är C: som är intressant för det är din systemdisk.

    • Öppna Utforskaren.

    • Klicka på Den här datorn. På höger sida ser du din hårddisk, DVD enhet och dina profilmappar.

    • Högerklicka på Hårddisken och välj Egenskaper. Under fliken Allmänt ser du ledigt utrymme.

 

Rensa utrymme:

  • Allt du laddar ner i din dator hamnar i mappen Hämtade filer. Gå igenom den här mappen och flytta det du vill spara till en annan mapp. Rensa övrigt eftersom du inte bör behöva detta. Det är oftast installationsfiler till program som ligger där. Obs! Radera inte hela mappen Hämtade filer, bara det som ligger i den. 

  • Glöm inte att tömma papperskorgen när du har kastat en massa filer. Högerklicka på Papperskorgen på skrivbordet och välj Töm Papperskorg i menyn.

  • Diskrensingsverktyget: Öppna Start-menyn och gå till Administrationverktyget för Windows. Här under hittar du Diskrensning. Klicka på Rensa Systemfiler i dialogrutan. Detta ger dig en djupare rensning av gamla Windows versioner och systemfiler som inte längre behövs. Bocka i sådant som tar mycket plats och och tryck OK. Starta om datorn när du är klar. Rensning i Windows Update kan speciellt kräva en omstart.

 

Om du vill ha hjälp!

Om du tror att du har för lite utrymme kvar i din dator men tycker att du inte riktigt vill åtgärda detta själv kan du lämna in din dator på din närmaste Nordway Store butik och få hjälp med detta. Du hittar våra butiker på www.nordwaystore.se