Föra över bilder från Iphone till Windows 10

Överför dina bilder direkt från telefonen till datorn.

 iCloud för Windows använder du vanligvis för att hämta dina högupplösta bilder från ICloud. Programmet är inte superbra men det fungerar. Man kan dock överföra sina filer direkt från Iphonen till Windows 10 datorn. För det krävs en uppdaterad kopia av iTunes från Apple och vi ska använda Windows appen Foton. iTunes kan du hitta på webben eller i Microsoft Store appen. Det är viktigt att du håller din Itunes app uppdaterad. Om importfunktionen slutar fungera så löser det sig oftast med en uppdatering av just Itunes. Det är programmet Itunes som ser till att din dator kan prata med Windows. Den innehåller uppdaterade drivrutiner för telefonen.

Okej! Nu ska vi importera bilder till datorn.

Sätt i usb sladden som du ha till din laddare i datorn. Telefonen kommer att fråga om du vill ge datorn tillgång till telefonen. Välj Tillåt.

  1. Öppna appen Foton. Välj Importera längst upp till höger. Välj från USB-enhet. Foton letar efter objekt att importera. Du kommer att få en uppmaning att Markera de objekt du vill importera. Om du inte vill ha med alla så avmarkera och klicka i manuellt. Välj Importera markerade längst ner i rutan.
  2. Dina bilder importeras till din profilmapp Bilder och sorteras på år och månad efter fotodatum.

Tänk på att om du laddar ner direkt från telefonen så kanske bilden inte är i sin bästa kvalitet. Speciellt om du har platsnöd i telefonen och den optimerar lagringen. Om inte borde du ha en högupplöst kopia. När du har importerat till din Windows dator på detta sätt kan du radera i din telefon utan att du förlorar bilderna. Visst de kommer inte att finnas kvar i iCloud men du har ju en kopia av dem i datorn. Raderar du i din Iphone/Ipad så raderar du i Icloud molnet. Det är så det fungerar.