Enorm sökruta i Aktivitetsfältet efter uppdatering!

Det är mycket möjligt att du efter en uppdatering har fått en stor sökruta i aktivitetsfältet på din Windows 10 dator. Det var uppdateringen till Windows 10, 19.03 som var orsaken till det. När det gäller sök-funktionen i aktivitetsfältet så kan man, och har alltid kunnat välja att ha en sökruta, en sökikon eller att inte visa någon ikon alls. Välj det som passar dig bäst. Har du en mindre skärm så kanske den stora rutan tar lite stor plats.

Sökrutan blev större!

Så här ställer du in hur sök-funktionen ska visas på aktivitetsfältet!

  1. Högerklicka på på en tom plats på aktivitetsfältet.
  2. Gå upp till Sök i snabbmenyn som visas.
  3. I undermenyn kan du välja mellan Dold, Visa sökruta, Visa sökikon.
Inställningsmöjligheterna för hur Sökrutan visas i aktivitetsfältet.