Att tänka på när du ska köpa ny dator!

Vilket märke på dator ska jag köpa för att slippa problem med min dator?

Den här frågan får man ganska ofta när man står i en säljsituation. Mitt svar på den frågan är alltid densamma. Ingen datortillverkare gör datorer som aldrig går sönder. Ingen tillverkare är immun mot hårdvarufel. Vad är då mitt råd? Jo fråga säljaren vilket datormärke som har den bästa och snabbaste servicen utifall det skulle hända att din maskin går sönder inom garantitiden? Det här är viktigare än vilken dator som har minst felfrekvens.

Vad ska du tänka på när du köper dator?

En annan sak som jag ofta stöter på är att kunden inte behöver någon särskilt ”kraftfull dator”. Man ska bara surfa lite på Internet och göra lite bankaffärer och fixa lite med semesterbilderna. Mitt råd till dig som ska köpa en ny dator är att du ska alltid tänka en steg till i prestanda. Köp inte den billigaste maskinen på hyllan för den maskinen kommer snabbt att kännas trött och utdaterad. Tänk på att du kommer att belasta maskinen med programvaror och vid användande kommer den att cacha filer och Windows kommer att uppdateras o.s.v. Allt detta bidrar till att den använder lite mer resurser och har den inte det så kommer du uppleva att den känns trött.

Vad ska datorn ha för specifikation?

Det är väl inte så många som kan det här med specifikationer och hårdvara på en dator. Det händer så mycket på den fronten att det är svårt att vara helt insatt. Det finns dock några punkter som du ska titta på:

Vi börjar med bärbara datorer:

  • Processorn: Gärna en Intel-baserad processor. i3 = Bra, i5 = Bättre, i7 = Bäst.
  • RAM-Minne: Arbetsminnet i datorn bör vara 8GB eller högre för att Windows 10 ska kännas piggt att köra. 4GB och 6GB fungerar men man ligger kanske lite i underkant.
  • Hårddisken: Köp gärna en maskin med SSD. SSD diskar blir allt vanligare i nya datorer. SSD disken är snabbare än en traditionell disk men den erbjuder oftast inte så mycket lagringsutrymme som en traditionell disk gör för motsvarande kostnad. Om du vet med dig att du har ganska mycket bilder och dokument i din dator så välj inte en för liten SSD disk. Normalanvändande idag kräver kanske en 240GB SSD. 120GB fungerar för dig som inte lagrar så jättemycket i datorn utan bara använder den för Internet funktioner. Jobbar man bara med dokument och inte med tusentals bilder och filmer så fungerar det också bra. Dokument tar inte så mycket plats.
  • Grafik: Du kommer ganska långt med Intels inbyggda grafik på laptopsidan. Men ska du spela ska du titta efter en dator med dedikerat grafikkort såsom ett NVIDIA eller AMD. Köper du AMD är det ofta i samband med att du får en AMD processor. Min erfarenhet är att dessa inte är så skarpa i segmentet bärbart. Välj hellre kombinationen Intel processor och NVIDIA grafik om du ska spela lite.

Och för dig som är spekulant på en Stationär dator:

  • Processorn: Intel-baserad processor. i3 = Bra, i5 = Bättre, i7 = Bäst. Intel processorerna har alltid hållit en hög kvalitet och prestanda men på Stationära sidan har de konkurrens av AMD RYZEN som erbjuder användaren mer prestanda för pengarna. Ska du ha en speldator så kan det vara läge att titta på en AMD RYZEN baserad maskin istället för en Intel i5 eller i7-baserad maskin om du har en begränsad budget.
  • RAM-Minne: 8GB arbetsminne duger gott för normalanvändande. Ska du spela så bör du börja på 16GB.
  • Hårddisk: Systemdisken bör vara en SSD-disk då denna är snabbare. Stationära maskiner har oftast plats för mer än en disk så man kan ha ytterligare en disk för lagring om man har mycket data. Denna lagring behöver inte ha så extremt hög prestanda så en traditionell hårddisk ger dig mycket lagringsutrymme för pengarna.
    När det gäller att välja SSD disk så kan du också fundera på om du ska ha en traditionell 2,5” SATA-baserad disk eller en M.2. SSD disk. M.2. disken har ett snabbare gränssnitt än SATA.
  • Grafik: För normalanvändaren duger det gott med den i processorn inbyggda grafiken men ska du spela så bör du nog titta på ett grafikkort med chip från NVIDIA i 10 eller 20 serien. För AMD-baserade grafikkort är det idag RX 500-serien och VII serien som ger en god spelprestanda. Allt hänger på hur mycket pengar du vill lägga.

Om du har frågor i ämnet eller vill ha hjälp att konfigurera en ny dator så kan du höra av dig till oss på datorskolan@nordwaystore.se. Vi ser till att du får rätt hjälp.