Återställ Internet Explorer

Internet Explorer har ibland en tendens att börja krångla. Speciellt eftersom den i tidigare versioner har varit väldigt mottaglig för toolbars.

Om du får problem, ska du börja med att undersöka i Lägg till/Ta bort program om det finns några program med ”toolbar” installerat. Om det gör det så avinstallera dem. Sedan går du till Internetalternativ antingen via Kontrollpanelen – Nätverk och Internet, eller genom att öppna Internet Explorer och gå till menyn verktyg. Under fliken Program kan du Hantera tillägg, avaktivera tillägg som du misstänker kan orsaka problem i webbläsaren. Shockwave Flash bör vara på. Gå också till fliken Avancerat och klicka på Återställ avancerade inställningar. Kör också Återställ under Återställ avancerade inställningar för Internet Explorer. Jag brukar köra båda två för att verkligen återställa allt.

Får du inte Internet Explorer att fungera normalt efter detta så har du något allvarligare fel på webbläsaren.