Användarprofiltjänsten misslyckades med inloggningen. Det går inte att läsa in användarprofilen.

Profilerna i Windows Registret.
Profilerna i Windows Registret.

Ett fel som vi ser ibland när det gäller Windows är att profilen inte kan laddas. Det som händer är att du får ett meddelande när du ska logga in där det står att din profil inte kan laddas. Ibland kommer man in i datorn fast på en temporär profil som datorn skapar åt dig. När datorn laddas med en temporär profil så kommer du inte till ditt vanliga skrivbord och profilmappar. Det ser ut som om datorn är tom och dina filer har försvunnit, men så är inte fallet. De finns kvar i din riktiga användarprofil.

För att korrigera felet måste man gå in i registret på datorn och rätta till felet där. Man bör dock inte göra några ändringar i Windows Registret om man inte vet vad man gör. Var försiktig!

Du kan läsa mer om felet här!

Orsaken till profilkraschen är oftast malware i maskinen. I samband med att vi korrigerar profiler brukar vi även rensa sådant.