Anslut din Brother skrivare trådlöst!

print-scan

De flesta nya skrivarmodellerna med multifunktion från Brother går att ansluta trådlöst till nätverket. Fördelen med detta är att man kan komma åt samma skrivare från flera datorer som är kopplade till samma router. Vi ska titta på hur man ansluter skrivaren först till routern och sedan installerar på datorn s.k. infrastrukturläge.  Först måste du konstatera att det verkligen går att använda den trådlöst. Det avslöjar modellen på skrivare. De trådlösa brukar ha ett W i namnet vilket står för Wireless. T.ex. DCP-J132W.

Vilket trådlöst nätverk?

Innan du börjar ansluta skrivaren till din router, ta reda på vad den har för SSID (Identifiering/Namn) och krypteringsnyckel (lösenord till det trådlösa nätverket). Den här informationen står ofta på routerns undersida. Telias routrar har SSID TeliaGateway-**-** osv. Krypteringsnyckeln heter Wireless key.

Anslut!

När du har den biten klart för dig är det dags att ansluta skrivaren till routern. Gå till skrivaren:

  1. Tryck på Meny. Välj menyalternativet Nätverk.
  2. I menyn Nätverk väljer du Inställningsguide och så trycker du OK. Aktivera Wlan kommer nu att dyka upp på displayen och du bekräftar med Ja. När du har gjort detta startar guiden för trådlös inställning. Det första som händer är att maskinen söker efter tillgängliga SSID. Välj ditt nätverk i listan som kommer upp.
  3. När du ombeds att skriva in nätverksnyckeln (krypteringsnyckeln) gör du det. Bekräfta sedan med OK. Hur man skriver in tecken är olika beroende på modell av skrivare. När inställningarna är klara brukar skrivaren skriva ut ett dokument med bekräftelse på inställningarna. Ha din snabbguide till hands om du är osäker på vissa moment. Har du den inte kvar kan du ladda hem den på www.brother.se. Välj Support och Nedladdningar och Programvara.

Installera drivrutinerna.

Så då har vi anslutit skrivaren till vår gemensamma router. Nu måste datorerna/mobiltelefonerna kunna prata med skrivare. På datorerna ska du nu installera drivrutiner och programvara till maskinen.

  1. Sätt i skivan om du har den och kör igång installationen. Har du den inte så ladda hem den från Brothers hemsida. Se ovan.
  2. När du installerar väljer du MFL-Pro Suite, anslutningen är trådlös, fortsätt med rekommenderade brandväggsinställningar.
  3. Kör nästa tills guiden har installerat allt.
  4. Starta om maskinen efter installationen är klar. Gör nu samma sak på alla datorerna i hemmet.

Mobiltelefonen eller Surfplattan

Vill du kunna skriva ut från din mobiltelefon eller surfplatta? Först och främst måste du ha en smartphone, Iphone eller en Android-baserad telefon, Windows-baserade telefoner ska också fungera. Hämta appen IPrint & Scan från Appstore i telefonen. Använd appen för att skriva ut och skanna från telefonen.