Aktivera säkerhetskopiering i Windows 10

Om du har mycket bilder och viktig information på din dator kan det vara läge att aktivera en säkerhetskopiering på din dator. För att få en automatiserad säkerhetskopiering kan du använda Windows inbyggda funktion för detta. Kom igång med guiden!

Så här kan du säkerhetskopiera dina filer i Windows 10:

  • Först måste du ha en hårddisk med tillräckligt utrymme kopplat till din dator. Använd en USB disk eller en NAS (Extern disk kopplad till datorn via nätverk) om du vill ha åtkomst via nätverk. Sätt i disken i datorn och öppna dialogrutan Inställningar.
  • Gå sedan till Uppdateringar och Säkerhet och efter det Säkerhetskopiering.
  • Aktivera Filhistorik på den hårddisk som du ska säkerhetskopiera till. Klicka på Fler alternativ och Visa avancerade inställningar. Aktivera Filhistorik på den disk som visas i dialogrutan som öppnas. Nu kommer det att tas en backup på disken.
  • Om du vill ändra på vad som ska säkerhetskopieras kan du klicka på Fler alternativ när den första säkerhetskopieringen är gjord. Där kan du ställa in hur ofta den ska kopiera, hur länge kopian ska sparas och vilka mappar som du vill kopiera.