Affinity Photo – En riktig Photoshoputmanare!

 

AFFINITY PHOTO

Affinity Photo är en foto och grafik editor som ursprungligen gjordes enbart för Mac. Numera finns det stöd för att installera den på Windows-baserade datorer.

Gränssnittet.

Har du någon gång jobbat i Photoshop så känner du snabbt igen dig i Affinity Photo. Vid första ögonkastet så känns det nästan som att komma in i Photoshop men när man börjar jobba med programmet så känns det enklare och inte lika överväldigande som det mycket kompetenta Photoshop från Adobe. Du möts av ett snyggt svart gränssnitt med verktygen på vänster sida och lager, inställningar och egenskaper på höger sida. Allt är mycket intuitivt.

Photoshop kompatibel.

Om du har gjort PSD-filer i Photoshop så är de fullt kompatibla med Affinity Photo. För foton finns stöd för redigering av RAW formatet. Du kan bland annat jobba med färgformaten RGB, CMYK, LAB och Gråskala med flera.

Lär dig Affinity Photo.

Det finns över 200 instruktionsvideor att se på Affinitys sida. De täcker allt från nybörjare till mer avancerade användare. Vektorbaserad grafik!

Vektorbaserad grafik!

Vill du jobba med vektorbaserad grafik så ska du välja Affinity Designer istället. Adobes motsvarighet är Illustrator och det finns även ett gratis alternativ i Inkscape.

Licensiering

Affinity jobbar inte med prenumeration som Adobe. Du köper din licens till ett mycket överkomligt pris. I skrivande stund kostar den 519kr. Samma pris för Affinity Designer.